CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

October 29, 2014 tarihinde Haberler

Uşak’ın sembolü haline gelen "Cumhuriyet’i Biz Böyle Kazandık” fotoğrafı daha önceleri Türkiye’nin bir çok ili tarafından sahiplenilmiştir. Uşak Belediyesi Kent Tarihi müzesi olarak bu anlamlı günde fotoğrafın hikayesini paylaşmak isteriz.


"Cumhuriyet’i Biz Böyle Kazandık” fotoğrafı 1933 yıllında Uşak’ın ilk fotoğrafçılarından Hüsnü Kazım Özler tarafından çekilmiştir. 2007 yılına kadar Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde "Polatlı 1929” olarak kayıt edilen fotoğraf hakkında Tuğgeneral Zeki Güngör tarafından mahkeme açılmış, fotoğraftaki smokinli kişinin dönemin (1933-1934) Uşak Belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak olduğu tespit edilerek fotoğrafın Uşak’ta çekildiği kanıtlanmıştır. Bu fotoğraf’ın Uşak’a ait olduğunun bir diğer göstergesi de fotoğraf karesinde bulunan şeker pancarıdır.(Bknz. Kağnı’nın sol üst köşesi) 1930’lu yıllarda Ankara’nın Polatlı ilçesinde şeker pancarının ekilmesi söz konusu olamaz. Fotoğraf 2013 yılında Hüsnü Kazım Özler’in oğulları Çoşkun ve Taşkın Özler tarafından müzemize bağışlanmıştır.


Eski Devlet Hastanesi’nin olduğu bölgede Cumhuriyet’in 10. yıldönümünde geçit töreni sırasında çekilen bu fotoğrafın birkaç yıl sonrasında çekilmiş bir benzeri de Sevinç Candoğan tarafından müzemize bağışlanmıştır.


Fotoğraflar Cumhuriyetimiz’in 91. yılına ulaştığımız bugün, tarihi belge niteliği taşıyarak gelecek nesillere ışık tutmaktadır. Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesi’ni ziyaret ederek fotoğrafın orjinalini yakından görebilirsiniz. Tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarız.

Son Değiştirme: April 03, 2015
  • Ziyaretler: 8091
  • (Mevcut Oylama 5.0/5 Yıldız) Toplam Oylama: 2
  • 1 0

1 Yorumlar

Yanıtla